وقتی بیمار به ادیولوژیست یا متخصص گوش و حلق  و بینی مراجعه می کند و با توجه به کم شنوایی استفاده از سمعک به فرد پیشنهاد می شود، اولین درخواستی که عمدتا فرد از ادیولوژیست خود می کند این است که برای او سمعک نامرئی تجویز کند.دیده شدن سمعک معضل بزرگی برای بسیاری از بیماران به شمار می آید. مشکلی که حتی در سنین بالا و در بین سالمندان نیز موجب عدم استفاده از سمعک می شود.حال باید دید سمعک نامرئی چه سمعکی است و آیا برای همه بیماران قابل تجویز است. خانم دکتر ویدا رحیمی به این سوال پاسخ می دهد.

 

بیشتر بدانیم: شما هم نیاز به  کارت ویزیت خلاقانه دارید 

در سال های قبل سمعک هایی که در مجرای گوش قرار می گرفتند و تحت عنوان سمعک های CIC یا completely in canal نامیده می شدند، به عنوان سمعک های نامرئی شناخته می شدند. این سمعک ها در بخش غضروفی کانال قرار می گیرند و در حقیقت نامرئی نامرئی نیستند می توان گفت این سمعک ها دید بسیار محدودی دارند. به طوریکه عمدتا از رو به رو قابل دید نیستند. اما اگر در زاویه ۴۵ تا ۹۰ درجه نسبت به شخص قرار بگیریم face یا صفحه بیرونی سمعک مشخص است. با این وجود میزان دیده شدن سمعک های CIC بستگی مستقیمی به اندازه کانال گوش فرد و کمپانی ساخت سمعک دارد. اگر کانال گوش بزرگ باشد شاید بتوان با یک قالب گیری خوب میزان دید سمعک های CIC را به حداقل رساند. علاوه براین بعضی از برند های سمعک در ایران ، این توانایی را دارند که سمعک های CIC بسیار ظریفی بسازند.

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید:  10 نکته طلایی برای استفاده از سمعک

 

 

 

 

در سال های اخیر سمعک دیگری به بازار معرفی شده است که تحت عنوان سمعک IIC یا invisible in canal شناخته می شود. این سمعک همان طور که از اسمش مشخص است امروزه به عنوان سمعک های واقعا نامرئی شناخته می شود و در مقایسه با سمعک های CIC اندازه کوچکتری دارد و در عمق کانال گوش، در قسمت استخوانی مجرا و نزدیک پرده گوش قرار می گیرد.

 

 

 

 

چرا پس با وجود این سمعک هنوز هم سمعک های CIC بیشترین تجویز را نسبت به سمعک های IIC دارند؟. چند نکته برای تجویز سمعک های IIC وجود دارد که باید عنوان شود:

اول اینکه سمعک های IIC برای همه مقادیر کم شنوایی مناسب نیست. این سمعک ها به دلیل کوچک بودن و توان کم تر بیشتر برای کم شنوایی های ملایم و متوسط مناسب هستند. پس سمعک IIC برای کم شنوایی های شدید گزینه مناسبی نیست؛ درحالیکه این افراد می توانند از سمعک های CIC استفاده کنند. سمعک های CIC به دلیل اینکه کمی بزرگتر هستند می توانند کم شنوایی های شدید با رسیور اولترا پاور را پوشش دهند. هرچند باید به خاطر داشته باشید حتی با این رسیور کم شنوایی های شدید تا عمیق و عمیق با سمعک CIC نیز پوشش داده نمی شوند و سمعک پشت گوشی مناسب ترین انتخاب در این صورت است.

دوم آنکه تجویز سمعک IIC به طور مستقیم بستگی به شکل و اندازه کانال گوش دارد. در صورتی که کانال گوش کوچک باشد قابلیت تجویز این نوع سمعک وجود ندارد. علاوه براینکه قالب گیری درباره این سمعک بسیار مهم است که ما در کلینیک تاناسمعک آن را انجام خواهیم داد.

سومین نکته قیمت این سمعک ها است. با وجود آنکه امروزه قیمت سمعک های CIC و IIC در یک رده از سمعک با هم تفاوت چندانی ندارند، اما نکته مهم آن است که بیشتر کمپانی های سمعک این نوع از سمعک های IIC را در رده های بالای سمعک خود تولید می کنند. به طور مثال اگر ما یک رده اکونومیک و یک رده سطح بالا که قیمت بالاتری نست به رده قبلی دارد را برای سمعک ها در نظر بگیریم، سمعک های IIC در تمام کمپانی ها در رده سطح بالا قرار میگیرد و در رده اکونومیک که قیمت پایین تری دارد این سمعک ها تولید نمی شوند. درحالیکه سمعک های CIC در تمامی رده ای کیفیتی در تمام کمپانی ها تولید می شوند. پس اگر سمعک نامرئی با قیمت پایین تر می خواهیم سمعک های CIC گزینه مناسب تری هستند.

چیزی که مهم است باید به خاطر داشته باشیم که سمعک های داخل گوشی با وجود خاصیت پوشش نانو ولی چون بیشتر در معرض جرم و رطوبت قرار دارند، عمر پایین تری دارند. علاوه بر اینکه برای پرده های گوش پرفوره ( پارگی پرده گوش) مناسب نیستند. امروزه نسل جدیدی از سمعک های پشت گوشی بسیار کوچک به بازار آمده است که علاوه بر حل کردن معایب سمعک های داخل گوشی، دید بسیار کمی دارد و برای تمامی انواع کم شنوایی ها مناسب است. اصطلاحا به این سمعک ها RIC یا Receiver in the canal گفته می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله ما با عنوان سمعک های نامرئی RIC را بخوانید.

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید:  شنوایی شناس کیست؟

نوشته دکتر ویدا رحیمی

هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است.

 

 

  ما در کلینیک تاناسمعک ( بهترین کلینیک تجویز سمعک در غرب تهران) سعی خواهیم کرد که متناسب با میزان کم شنوایی و خواسته بیمار برای دید کم تر سمعک، قابلیت انتخاب سمعک CIC ،IIC و RIC از برند های مختلف با قیمت متناسب با بودجه بیمار را فراهم بیاوریم.

(Visited 49 times, 1 visits today)