شنوایی شناس کیست؟

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بدانیم شنوایی شناس یا ادیولوژیست کیست و چه زمانی باید به یک شنوایی شناس مراجعه کنیم .حتما می دانید اگر به موقع  به یک شنوایی شناس مراجعه کنیم می توانیم جلوی گاهی  تاخیر گفتاری  را نیز بگیریم .

شنوایی شناس یا ادیولوژیست کیست Audiologist فردی  است متخصص در زمینه تشخیص، شناسایی، درمان و نظارت بر بیماری های دستگاه شنوایی و دهلیزی سیستم شنوایی افراد. همچنین از دیگر حوزه های فعالیت شنوایی شناس می توان به مدیریت،درمان مشکلات شنوایی و تعادل اشاره کرد. تجویز سمعک، فیتینگ و دیگر وسایل کمک شنوایی در بیماران با عارضه کم شنوایی نیز بر عهده آنها می باشد. در زمینه کاشت حلزون شنوایی و برنامه ریزی پُرتز کاشت حلزون نیز مهارت داشته و مشاوره نیز ارائه می دهند.

اگر به دنبال یک شنوایی شناس خوب در غرب استان تهران هستید  این مطلب را بخوانید.

ادیولوژیست کیست و چه وظایفی دارد؟

در خانواده هایی که به تازگی تشخیص کم شنوایی در نوزادان آنها داده شده است اودیولوژیست وظیفه مشاوره به این افراد را دارد. همچنین آموزش مهارت در ارتباط با دیگران و برای سازواری با کم شنوایی اکتسابی در افراد بزرگسال نیز جزء وظایف ادیولوژیست یا شنوایی شناس می باشد.

شنوایی شناس مشارکت در برنامه هایی همانند اجرا و برنامه ریزی برنامه های حفظ شنوایی فردی و صنعتی، غربالگری نوزادان در زمان تولد، غربالگری سیستم شنوایی،پیشگیری از کم شنوایی و ساخت و فیتینگ تجهیزات شنوایی نقش مهمی را داراست.

در سایت تانا سمعک با انواع سمعک از جمله  سمعک اتکین بیشتر آشنا شوید.

حیطه های فعالیت ادیولوژیست

  • شنوایی شناس حفاظت و پیشگیری
  • شنوایی شناس توانبخشی
  • شنوایی شناس تشخیصی
  • شنوایی شناس حفاظت و پیشگیری

خواندن مقاله :

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید:  آیا می دانید!

۱۰ نکته طلایی برای استفاده از سمعک را به شما پیشنهاد می کنیم

همانطور که از عنوان این شاخه پیداست بیشتر بر پیشگیری از آسیب و ایجاد معلولیت در سیستم شنوایی متمرکز می باشد. دراین شاخه بر اساس روشی به نام غربالگری (Screening) که در سطوح مختلفی هم انجام می پذیرد اقدام می شود.

سطوح غربالگری شامل:

  • در کاخانه ها و مکان های صنعتی
  • برای نوزادان قبل از تولد، مهد کودک ها و مدرسه ها
  • مکان های نظامی و همچنین انتظامی
  • انجام پروژه های بررسی میزان آلودگی صوتی، مشخص کردن نقاط مجاز و غیر مجاز
  • حضور در برنامه هایی در جهت ارائه راه کارهای کاهش و کنترل اصوات
  • اجرای برنامه های حفاظت شنوایی

 

ادیولوژیست یا شنوایی شناس توانبخشی

توانبخشی به دو قسمت اصلی تقسیم می شود که شامل: شنوایی و توانبخشی.

توانبخشی شامل ارزیابی شنوایی، تجویز سمعک و تنظیم نمودن وسایل کمک شنوایی همچنین ارزیابی دقیق افرادی که کاندید کاشت قسمت حلزونی هستند. تربیت شنوایی، کمک به سازگاری روانی – اجتماعی، مهارت در بحث ارتباطی، توانبخشی به افراد دارای وزوز گوش و اختلالات شنوایی از دیگر حیطه هاست. در سایت تانا سمعک برای آشنایی بیشتر با انواع سمعک و برندهای گوناگون، مقالات جامعی نوشته شده است. به عنوان مثال می توانید مقاله تعرفه بیمه سمعکرا مطالعه نمایید.

شنوایی شناسی تشخیصی

این قسمت به دو بخش برای کودکان و بزرگسالان تقسیم می شود و شامل ارزیابی ها ارزیابی های اختلالات شنوایی همچنین ایجاد تعادل به وسیله فیزیولوژی، تست های رفتاری و الکتروفیزیولوژیک می باشد.

 

آیا می دانید  چه سمعکی برای خرید خوب است 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید:  6نکته طلایی تهیه باتری سمعک

 

(Visited 11 times, 1 visits today)