آیا می دانید کم شنوایی یکی از مشکلات اساسی در محیط های صنعتی در  میان کارگران است ؟آیا شما به عنوان یک کارفرما در خصوص پیشگیری از کم شنوایی کارگران ،پیشیگیری لازم را انجام داده اید؟

در این مقاله دکتر ویدا رحیمی ،بهترین متخصص شنوایی شناسی در باره « کم شنوایی ناشی از سر و صدا یا نویز (آسیب صوتی)» صحبت می نماید .

به اعتقاد  دکتر ویدا رحیمی مدرس دانشگاه و بهترین متخصص شنوایی شناسی در غرب استان تهران می گوید: امروزه کم شنوایی ناشی از سرو صدا یا نویز ( noise induced hearing loss) به عنوان یکی از مشکلات اساسی مخصوصا در محیط های صنعتی و کار شناخته می شود.

در معرض قرار گیری با سروصدای ناشی از محیط های کار صنعتی در تحقیقات مورد مطالعه جدی قرار گرفته است اما امروزه دسته بزرگی از کم شنوایی ها در محیط های غیر صنعتی و در تمامی رنج سنی جمعیتی اتفاق می افتد.کم شنوایی ناشی از سروصدا عمدتا با کم شنوایی در فرکانس ۴ کیلوهرتز در نوارگوش دیده می شود. با در معرض قرارگیری مجدد با صدا کم شنوایی سایر فرکانس های بالا را نیز درگیر می کند و در نهایت ممکن است به فرکانس های پایین نیز کشیده شود.

 

دکتر ویدا رحیمی در ادامه گفت : در معرض قرارگیری اولیه با یک صدای بلند یک تغییر آستانه شنوایی اولیه را ایجاد می کند که قابلیت بهبود در ۲۴ ساعت اول را دارد.تغییر آستانه ممکن است همراه با وزوز باشد.اما ادامه در معرض قرارگیری با این صدای بلند منجیر به تغییرات دائم در شنوایی می گردد.این تغییر موقتی آستانه شنوایی می تواند با عدم استفاده از محافظ های صوت (قالب های ضد صوت) یا بعد از شرکت در کنسرت اتفاق بیوفتد.اما اگر تکرار پذیر باشد مانند افرادی که در ناوگان هواپیمایی فعالیت می کنند یا آهنگر ، نجار و …. هستند منجر به کم شنوایی دائم می شود.

نکته بسیار مهم آن است که در تمامی بیماران با کم شنوایی بهتر است تا ۲۴ ساعت در معرض هیچ صدایی قرار نگیرند، چون ممکن است این افت شنوایی موقتی باشد و شنوایی بازگردد.

شواهد نشان می دهد دسته زیادی از افراد جامعه در معرض کم شنوایی ناشی از صدا قرار می گیرند. پس همیشه باید محافظت از شنوایی در هر شغلی مد نظر قرار گیرد

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید:  چه سمعکی برای خرید خوب است؟

 همان طورکه می دانید پیشگیری،بهتر از درمان است  بنابراین پیشنهاد اکید متخصص شنوایی شناسی کلینیک تانا سمعک  این است که برای پیشگیری  از این آسیب صوتی بخصوص به کارگران در محیط های صنعتی استفاده از

قالب های ضد صوت در محیط های کاری می باشد. برای مطالعه بیشتر می توانید به مطلب قالب های ضد صوت و ضد آب در همین سایت مراجعه فرمایید.

 

 

 

(Visited 55 times, 1 visits today)