آیا می دانستید اگر نحوه استفاده از سمعک را بدانیم کمتر دچار مشکلات شنوایی  شویم ؟شایداگر بدانیم  برای وفق دادن  خودمان  با سمعک  حداقل چه مدتی باید مدام  استفاده کنیم  به ما کمک کند؟

دکتر ویدا رحیمی متخصص شنوایی شناسی ،و شنوایی شناسی کودکان و بزرگسالان نکات ارزشمندی را در این مورد به ما می گوید  . پس  تا انتهای مقاله همراه  ما باشید .

۱-وقتی ادیولوژیست به شما پیشنهاد استفاده از سمعک را می کند یعنی شما دچار حداقل کم شنوایی ملایم  به بالا در دوگوش هستید حتی اگر خود احساس مشکل یا کم شنوایی نداشته باشید.پس باید باور داشته باشید که سمعک برای سلامتی و بهبود زندگی شما لازم است.

 

۲- عصب شنوایی نیز مانند تمامی اعصاب بدن اگر از آن استفاده نشود ضعیف می شود و مانند نمره چشم درصورت عدم استفاده از سمعک شماره آن بالا می رود یا به قولی درصورت عدم استفاده از سمعک به تدریج افت شنوایی شما بیشتر می شود. پس لازم است پس از دریافت سمعک حداقل روزی۴ ساعت از آن استفاده کنید.(به خاطر داشته باشید سمعک فقط برای شنیدن نیست بلکه برای کند کردن روند کاهش شنوایی است).

۳- اگر شما برای اولین بار است که از سمعک استفاده می کنید ابتدا از ۱ ساعت و آن هم در محیط های ساکت شروع کنید. دیدن تلویزیون و صحبت کردن با اقوام و خانواده بهترین راه است. سپس طی هفته اول به مرور زمان استفاده از آن را ساعت  به ساعت افزایش دهید تا بتوانید در آخر هفته حدود ۷ ساعت از آن استفاده کنید. در دو هفته اول در محیط های شلوغ و مهمانی ها از آن استفاده نکنید.

انواع باتری سمعک

۴- برای عادت کردن گوش به سمعک و تغییر تنظیم اولیه سمعک پس از تهیه آن، حداقل ۱ ماه زمان لازم است. این حداقل زمان لازم برای آشنایی صدای سمعک توسط مغز است. پس در طی این مدت صبور باشید.

۵- ممکن است این تنظیم بهترین تنظیم نباشد چون براساس تنها تست شنوایی شما انجام شده است . پس صبور باشید و اطمینان داشته باشید که این تنظیم قابل تغییر است.

۵- به خاطر داشته باشید شنوایی شما با سمعک هیچگاه مانند گوش واقعی شما نمیشود . بنابراین از بهترین سمعک دنیا نیز نباید توقع معجزه داشت.

تمامی اعصاب بدن اگر از آن استفاده نشود ضعیف می شود و مانند نمره چشم درصورت عدم استفاده از سمعک شماره آن بالا می رود یا به قولی درصورت عدم استفاده از سمعک به تدریج افت شنوایی شما بیشتر می شود

۶-  تانا سمعک،  با داشتن  کادری مجرب و متخصص از جمله  دکتر ویدا رحیمی  در تلاش است تا ، بهینه ترین سمعک از نظر قیمت و کارایی را معرفی می کنند اما در نهایت دید مثبت بیمار نسبت به سمعک و استفاده موثر از آن مهم ترین نکته در کارایی سمعک است.

۷- به خاطر داشته باشید سمعک یک وسیله الکترونیکی است و نباید خیس شود. شکسته شدن داخل سمعک و یا خیس شدن آن، سمعک را از گارانتی خارج می کند.

۸- باتری سمعک ها بسته به نوع سمعک، عمر متفاوتی دارند اما عمدتا بعد از ۷ روز تمام می شوند و باید تعویض گردند. عمدتا قبل از پایان عمر باتری سمعک داخل گوش بیمار بوق می زند.

۹- شب ها موقع خواب نیز می توانید از سمعک استفاده کنید . اما در صورت عدم استفاده از سمعک درب باتری سمعک را باز بگذارید تا عمر سمعک طولانی تر شود.

۱۰- سمعک را تمیز کنید، بخصوص خروجی سمعک. این خروجی در سمعک های داخل گوشی با سری سفید مشخص می شود. عموماً وسایلی داخل جعبه سمعک است که می توان با آن این کار را انجام داد. جرم گوش مهمترین عامل برای قطع صدای سمعک است. همچنین در سمعک های داخل گوشی می توان این سری سفید یا وکس گارد را هر چند بار یکبار تعویض کرد که می توانید آن را از کلینیک خریداری نمایید. در مورد سمعک های پشت گوشی ورودی قالب باید تمیز گردد.

 

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید:  آیا می دانید!

 

 

 

 

 

 

 

(Visited 8 times, 1 visits today)